W okresie międzywojennym Naczelnikiem Sądu Grodzkiego w Przeworsku był Sędzia Jakub Armata.
W związku ze złym stanem technicznym budynku Sądu przy ul. Krakowskiej 2 w dniu 12 lipca 1934 r. Rada miejska pod przewodnictwem burmistrza adwokata Marcina Głąba na wniosek Magistratu uchwaliła budowę nowego budynku na potrzeby Sądu Grodzkiego w Przeworsku, na parceli należącej do Gminy Miasta Przeworska położonej przy ul. Lwowskiej tzw. „stara poczta".Organizacyjnie Sąd Grodzki w Przeworsku przynależał wówczas do Sądu Okręgowego w Rzeszowie.
Ogłoszony konkurs na projekt budowlany wygrał projekt inż. architekta Wacława Nowakowskiego. Kosztorysowy koszt budowy szacowany był na kwotę 223, 865 zł. Kierownictwo budowy powierzono inż. Stanisławowi Sierankiewiczowi. Prace rozpoczęto 1 czerwca 1935 roku. Budowa finansowana była z własnych środków Gminy Miejskiej oraz pożyczki uzyskanej przez władze miejskie z małopolskiego Towarzystwa Cukrowniczego w Przeworsku.Prace budowlane przy nowym gmachu wykonywane były systemem gospodarczym, zaś prace wykończeniowe prowadził budowniczy Walenty Rybacki.
Od połowy1937 roku, gdy prace przy budowie Sądu dobiegały końca rozpoczęły się ciekawe pertraktacje między władzami miejskimi a władzami sądowniczymi co do warunków umowy najmu nowego gmachu Sądu a w szczególności wysokości czynszu.
Rada Miejska wzięła pod uwagę, że likwidacja Sądu w Przeworsku narazi miasto na niepowetowane straty, a władze miejskie „postawi pod pręgież " opinii publicznej. Może to wywołać również konsekwencje w postaci przeniesienia także siedzib innych urzędów publicznych z Przeworska a w szczególności Starostwa. Radni podkreślili, że godząc się na warunki władz sądowych miasto zyskuje atut za utrzymaniem Starostwa, albowiem wykazuje w ten sposób życzliwe ustosunkowanie się do potrzeb państwowych.
Budowa nowego gmachu Sadu Grodzkiego oficjalnie zakończona została 15 grudnia 1937 r. W dniu 18 grudnia1937 r. odbyło się uroczyste poświęcenie budynku. Oddano do użytku 1- piętrowy, budynek o nowoczesnej jak na ówczesne czasy bryle, który zapewniał optymalne warunki dla sprawowania wymiaru sprawiedliwości.
Sąd w Przeworsku funkcjonował również w okresie okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.Po wyzwoleniu Przeworska Sąd Powiatowy w Przeworsku wznowił działalność 26 sierpnia 1944 roku w swojej siedzibie pod kierownictwem Prezesa Jakuba Armaty. Ówczesne władze polityczne miasta podjęły jednak decyzję o przeniesieniu siedziby Sądu Powiatowego do budynku przy ul. Krakowskiej, w którym obecnie mieści się Bank Spółdzielczy w Przeworsku.W budynku przy ul. Lwowskiej umiejscowione zostały organy bezpieczeństwa, milicja, prokuratura.Prezesem Sądu Powiatowego został następnie Sędzia Karkosza.
Kolejnym wieloletnim Prezesem był Sędzia Władysław Przyprawa, który sprawował kierownictwo Sądu w okresie od 1956 roku do 1979 roku.
W 1974 roku podjęta została decyzja o rozbudowie dawnej siedziby Sądu przy ul. Lwowskiej. Do gmachu Sądu dobudowane zostało skrzydło północne, w którym znalazła siedzibę Milicja Obywatelska. W 1978 roku siedziba już wówczas Sądu Rejonowego przeniesiona została ponownie do budynku przy ul. Lwowskiej. W nadbudowanym drugim piętrze umiejscowiona została siedziba Prokuratury Rejonowej.
Kolejnymi Prezesami Sądu Rejonowego w Przeworsku byli:
Sędzia Sądu Rejonowego Jan Stankiewicz w okresie lat 1979 do 1990 roku,
Sędzia Sądu Okręgowego Andrzej Kluz w okresie od 1990 do 1994 roku,
Sędzia Sądu Rejonowego Grażyna Wrzosek w okresie od 1994 do 2002 roku,
Sędzia Sądu Rejonowego Bogumiła Krupa od 2002 roku do 2010 roku.
Sędzia Sądu Rejonowego Mariusz Fołta od 2010 roku do 2012 roku.
Na skutek zmian w organizacji sądownictwa Sąd Rejonowy w Przeworsku funkcjonował w strukturach Sądów Okręgowych w Przemyślu, Rzeszowie, Krośnie a od 2005 roku działa ponownie w strukturze Sądu Okręgowego w Przemyślu.
Rozszerzająca się kognicja sądownictwa sprawiła, że baza lokalowa którą dysponował Sąd była wysoce niewystarczająca.
W wyniku wieloletnich starań w 2005 roku sfinansowana została transakcja kupna od Gminy Miejskiej w Przeworsku nieruchomości budynkowej położonej przy ulicy Stepkiewicza. Po przeprowadzeniu generalnego remontu w nabytej nieruchomości umiejscowiono Wydział Ksiąg Wieczystych oraz Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej.